gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2018/04/19

"Zabawy z Einsteinem"

_mini-1.JPG

Dnia 10 grudnia udaliśmy się na wycieczkę do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w celu obejrzenia wystawy fizycznej pt. „Zabawy z Einsteinem”, zorganizowaną przez nauczycieli: p. M. Skup, p. B. Popek, p. B. Górską, p. I. Mech

Prezentowana nam wystawa została przygotowana przez Museo Tridentino di Scienze Naturali z Włoch i opowiadała o niezwykłych teoriach i badaniach niezwykłych fizyków XIX i XX w. Ten dynamiczny projekt składa się z ok. 50 instalacji.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od prostych doświadczeń fizycznych. Wędrując od stacji do stacji dowiadywaliśmy się co rozchodzi się w próżni, na czym polega interferencja fal oraz rozczepienie światła na kolory. Wniknęliśmy w tajniki ruchów Browna oraz alfabetu Morse’a. Dziwne modele przybliżały nam budowę atomu wraz z postępem badań i formułowaniem nowych teorii na temat ich budowy. Wiedzę, jaką zaczerpnęliśmy z oglądanych eksperymentów możemy bardzo często stosować w życiu codziennym np. po jednym z doświadczeń dowiedzieliśmy się jak zachowują się fale elektromagnetyczne, które emituje pilot do telewizora przy zetknięciu się z różnymi materiałami. Zwiedzanie wystawy zakończyliśmy oglądaniem naszych obrazów w zwierciadłach wklęsłych i wypukłych, co przysporzyło nam wiele radości. Wchodząc do kabiny luster prawie każdy czuł się jak w szklanej pułapce.

Po opuszczeniu Pałacu Kultury udaliśmy się do kina oraz na grę w kręgle, jednak żadna z tych atrakcji nie mogła się równać z tak wspaniałą i ciekawą lekcją fizyki.

W drodze do domu wymienialiśmy się wrażeniami z wystawy i zdobytą na niej wiedzą. Ten wyjazd pokazał nam, że mimo wszystkich wzorów i obliczeń fizyka jest ciekawym przedmiotem odsłaniającym przed nami tajemnice świata.

_mini-2.jpg _mini-3.jpg _mini-4.JPG
_mini-5.JPG _mini-6.JPG _mini-7.JPG
_mini-8.JPG