gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2017/10/30
sekula.jpg

"Ojczyzna - to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie"

Marszałek F. Foch

Powyższy cytat często można usłyszeć podczas obchodów świąt, uroczystości ku pamięci. Wspominane są wtedy osoby, które poświęciły swe życie w imię Ojczyzny. Bywa jednak, że nieznane są imiona i nazwiska bohaterów, których apel dotyczy, bo są to mogiły NN.

Miejscem, w którym określenie "bezimienna mogiła" nabiera realnego znaczenia jest lasek na siedleckiej Sekule. Na jego terenie znajduje się szereg mogił lub symbolicznych grobów, w których spoczywają ofiary faszyzmu i komunizmu lub w ten sposób upamiętnione są miejsca, w których oprawcy dokonali mordów.

27 października 2017 r. uczniowie klasy 3d, pod opieką wychowawczyni Anny Miłobędzkiej i Pedagog Marioli Księżopolskiej wybrali się do tych miejsc, o których już coraz mniej osób pamięta, coraz mniej osób wie. Młodzież zapaliła znicze, minutą ciszy uczciła pamięć Polaków, których życie, jak mówią informacje, trwało często tylko …naście lat.

Wiedza o miejscach pochówku przekazywana była ustnie przez okolicznych mieszkańców, byłych żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Opracowanie mapki oraz zebranie informacji w jednym miejscu, siedlczanie zawdzięczają por. AK Edwardowi Bareja ps.Edzio oraz jego synowi Romanowi Bareja.

 Cześć ich pamięci!

 

 

sekula1.jpg sekula2.jpg sekula3.jpg sekula4.jpg sekula5.jpg