gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2017/10/03

Dzień Ziemi-22 kwiećień

22 kwietnia zapisał się w naszym kalendarzu jako dzień, w którym obchodzimy Święto Ziemi, dlatego 21 kwietnia 2001 roku był okazją do zorganizowana w naszej szkole akcji, która zachęciłaby nas do zwróceni na potrzeby naszej planety. Panie: Marzena Skup, Beata Popek, Urszula Borkowska, Jolanta Szabłowska. Wraz z uczniami klasy IIh, IIg, Ia i Vb.
Przygotowały krótki apel o tym jak możemy przyczynić się do tego, by nasza planeta oddychała czystym powietrzem, by płynęła źródlaną wodą i zachwycała różnorodnością fauny i flory, jaką została obdarzona. Na apelu przedstawiono także wiele "suchych", ale naprawdę interesujących i zadziwiających faktów. Uczniowie gimnazjum dowiedzieli się jak bardzo szkodliwe dla zdrowia i środowiska są zanieczyszczenia pochodzące z fabryk, kwaśne deszcze, czy nawet ciągle używana przez wielu kierowców ołowiowa benzyna.
Następnie zostały wręczone nagrody i dyplomy, dla uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie szkolnym na najładniejszy album dotyczący naszej planety.
Odbył się również konkurs, sprawdzający wiedzę o zagrożeniach naszej planety.Odpowiedzi uczestników oceniła komisja w składzie: pani Beata Popek, pani Urszula Borkowska i pani Jolanta Szabłowska, a zwyciężyła uczennica klasy IIe- Agnieszka Chromińska.
Na pomysł zorganizowania dnia Ziemi w 1989 roku wpadł australijski biznesmen i żeglarz Ian Kiernan. Postanowił oczyszcić okolice Zatoki Sydneyskiej. Na jego apel zgłosiło się 40 tys. ochotników.Uznał, że szkoda marnować taki entuzjazm na jedną okazję. Następnego lata już wszyscy w Australii sprzątali. Wkrótce do nich dołączył cały świat.
"Zainteresowanie akcją przerosło w pewnej chwili moje siły. Na
pomoc przyszło mi Krajowe Centrum Edukacji Ekologicznej"
- mówi Mira Stanisława Meysztowicz, zajmująca się akcją
sprzątania w Polsce.
Ten apel uzmysłowił gimnazjalistom jak ważna dla nas i przyszłych pokoleń jest ochrona wszystkich zasobów naszej ziemi i umiejętne nimi gospodarowanie.

ziemia1.jpg ziemia3.jpg ziemia2.jpg