gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2012/05/25

4-lecie Teatru Fanum z Siedlec

30 marca 2012 roku stał się dla siedleckiej grupy PaT skupionej wokół Teatru FANUM oraz całej społeczności PaT dniem szczególnym z powodu obchodów 4-lecia działalności naszego Teatru. W tym roku podobnie jak w poprzednim obchody urodzin Teatru FANUM zbiegły się z Międzynarodowym Dniem Teatru. Honorowy patronat nad 4-leciem Teatru FANUM objęli Rzecznik Raw Dziecka RP, Pan Minister Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Siedlce Pan Wojciech Kudelski. Patronem Medialnym było Radio TRAP.
Przypomnijmy, że grupa powstała w 2008 r. na bazie siedleckiej obsady spektaklu „Blackout”. Założyli ją uczniowie siedleckich szkół, którzy chcą poprzez teatr pomagać młodym ludziom na drodze do życia bez uzależnień.
Uroczystość odbyła się w Publicznym Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach, którego sala gimnastyczna wprost pękała w szwach. W celu wspólnego świętowania przybył Impresariat Programu PaT z insp. Grzegorzem Jachem na czele oraz p. Elżbietą Golińską, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji mł.insp. Rafał Batkowski, Miejski Komendant Policji w Siedlcach podinsp.dr. Marek Fałdowski wraz ze swym zastępcą nadkom. Januszem Celińskim i Oficerem Prasowym Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach nadkom. Jerzym Długoszem. Władze Miasta Siedlce reprezentowała Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce Pani Anna Sochacka. Obecny był również szczerze oddany dobru młodzieży dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 3 Pan Dariusz Kupiński, który na ten ważny dla nas dzień i noc oddał w ręce młodzieży klucze do szkoły.  Bardzo licznie przybyły  grupy społeczności PaT z Wyszkowa i Długosiodła oraz Ostrowi Mazowieckiej wraz z fantastycznymi koordynatorami PaT Zenonem Krawczykiem (Wyszków) i Ewą Syrek  (Ostrów Mazowiecka) i  towarzyszącymi  im  opiekunami  młodzieży.  Radosnym  powitaniom  i łzom wzruszenia ze spotkania między dawno niewidzianymi znajomymi nie było końca!
Jubileusz odbył się pod hasłem „4 spektakle na 4 lata”. Po oficjalnym powitaniu gości głos zabrali: Pani viceprezydent, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji oraz Szef Programu PaT, insp. Grzegorza Jacha, który wręczył Teatrowi FANUM statuetkę Lidera Programu PaT, przyznawaną dotychczas samorządom i instytucjom aktywnie wspierającym Program. Pan Grzegorz Jach przypomniał również miejsce i termin 7 Przystanku PaT oraz zaprezentował siedleckiej publiczności kalendarz PaT. Następnie gromadzeni goście obejrzeli premierę spektaklu „The Body Shop” według scenariusza Aliny Dolzhikovej w reżyserii Huberta Prekurata. Spektakl przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych opowiadający historię młodej dziewczyny, która nabierając się na ofertę zostania modelką trafia do Włoch do agencji towarzyskiej, gdzie zostaje zmuszona do nierządu.
Kolejnym, po kilkunastominutowej przerwie, punktem programu była nowa dla Teatru FANUM forma działalności artystycznej-słuchowisko radiowe pt. „Skrzydła”. Autorem scenariusza jest Arhtur Kopit. Opowiada ono historię kobiety po wylewie krwi do mózgu, a niegdyś była kaskaderką wychodzącą na skrzydła samolotów. Zmaga się obecnie z trudnościami ponownego dostosowania się do społeczeństwa, jest rozbita pomiędzy swoim wewnętrznym światem, a próbami komunikacji, która jest utrudniona przez szkody wyrządzone przez chorobę. Realizacja słuchowiska odbyła się we współpracy ze znanym Społeczności PaT Radiem TRAP, za co na ręce Radia oraz Tomasza Bielińskiego składamy serdeczne podziękowania.
Następnie publiczność miała okazję przeżyć chwile wzruszenia i wspomnień podczas wznowienia  dawno już nie granego przez FANUM spektaklu pt. „Pif! Paf! Jesteś trup!” wg scenariusza Williama Mastrosimone`a i tłumaczeniu Zbigniew Hołdysa, zrealizowanego w 2009 roku w ramach Stypendium Artystycznego prezydenta Miasta Siedlce oraz wyróżnionego Certyfikatem „Wspiera nas PaT” przyznanego Hubertowi Prekuratowi za realizację tego tytułu. Porusza on szereg istotnych wątków-dostępności broni, akceptacji w środowisku, akceptacji samego siebie oraz ukazuje skutki niewłaściwego wychowania dziecka.   Ostatnio „Pif! Paf! Jesteś trup!” można było z obaczyć na 5 Przystanku PaT w Karolinie p. Warszawą. Wprawdzie obsada spektaklu uległa pewnym zmianom, ale widzowie byli szczerze wzruszeni i nagrodzili go owacją na stojąco.
Obchody nie obył się bez pewnym zmian w programie-z powodu kontuzji jednego z aktorów nie mogła odbyć się premiera spektaklu teatru ruchu pt. „Genesis”. Spieszymy jednocześnie z informacją, że nic straconego-premiera nadal jest w planach! A hasło tegorocznych obchodów „4 spektakle na 4 lata” nie straciło nic ze swej aktualności, ponieważ goście mieli okazję zobaczyć (wielu po raz pierwszy) film edukacyjno-profilaktyczny pt. „Więzienie stracony czas” nakręcony wspólnie z Mazowiecką Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu i Okręgowym Inspektoratem   Służby Więziennej  w Warszawie.  Więcej informacji na temat prapremierowego i premierowego pokazu filmu można przeczytać na stronie PaT.
W przerwach między spektaklami goście w Scenie Kawiarnianej mieli okazję do spotkań, rozmów, skosztowania poczęstunku przygotowanego przez aktorów i ich rodziców, przypomnienia sobie wcześniejszych spektakli Teatru FANUM w Galerii Rekwizytów. Wszystkiemu towarzyszyły indywidualnie prezentacje naszych aktorów-wokalne, teatralne, aktorskie, poetyckie, literackie.
Tak liczne spotkanie Społeczności PaT nie mogło się odbyć bez wspólnego i pełnego aplauzu wykonania hymnu PaT „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”. A po obchodach…? Rozmowy, uściski, łzy pożegnania   oraz trwające do rana rozmowy z   gośćmi, którzy zostali na noc dzięki uprzejmości i wielkiemu sercu oddanego młodzieży Pana Dyrektora Dariusza Kupińskiego, który oddał nam na tę noc klucze do szkoły.
 
Tekst: Magdalena Andrzejczyk
          Hubert Prekurat

Galeria zdjęć ze spektaklu

fanum_2012_03.jpg fanum_2012_04.jpg fanum_2012_05.jpg
fanum_2012_02.jpg fanum_2012_06.jpg fanum_2012_08.jpg
fanum_2012_09.jpg fanum_2012_11.jpg fanum_2012_12.jpg
fanum_2012_13.jpg fanum_2012_14.jpg fanum_2012_16.jpg
fanum_2012_10.jpg fanum_2012_15.jpg fanum_2012_17.jpg