gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2016/01/28

Koło języka niemieckiego

Rok szkolny 2015/2016

 

Wychodząc naprzeciw młodzieży chętnej do nauki języka niemieckiego poprzez śpiew i poznawania kultury oraz życia w krajach niemieckiego obszaru językowego utworzyłam koło języka niemieckiego.

Spotkania koła są zajęciami pozalekcyjnymi, które adresowane są do uczniów z klas I, II i III naszego gimnazjum, którzy pragną pogłębiać swoje umiejętności językowe poprzez piosenkę i śpiew.

Na spotkania zapraszam w środy o godz. 14.20 do sali nr 24.

Zajęcia koła uwzględniają uczniowskie potrzeby i możliwości, jak również sprzyjają poszerzaniu ich zainteresowań, szczególnie w dziedzinie kulturoznawczej.


Celem zajęć kółka języka niemieckiego jest lepsze poznanie kultury Niemiec i krajów niemieckojęzycznych poprzez piosenkę, kształtowanie w uczniach otwartości i ciekawości wobec innych kultur, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień językowych uczniów, umacnianie w uczniach motywacji do nauki języków obcych, kształtowanie umiejętności samodzielnej pracy uczniów, podniesienie poziomu kompetencji językowych oraz zwiększenie zasobu słownictwa i korzystanie z posiadanej wiedzy w sposób twórczy.


Uczniowie uczęszczający na koło biorą udział w przygotowaniach Europejskiego Dnia Języków, dbają o wystrój gazetki szkolnej dotyczącej języka niemieckiego, prezentując wiadomości zdobyte na zajęciach, jak również ciekawostki wyszukane samodzielnie związane z tematyką poruszaną na spotkaniach koła.

Magdalena Aleksiuk - Głuszczak

Rok szkolny 2015/2016

 
koledy po niemiecku_4.jpg

Konkurs Kolęd i Poezji o Bożym Narodzeniu w języku niemieckim

Dnia 22. stycznia 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Konkursu Kolęd i Poezji o Bożym Narodzeniu w języku niemieckim zorganizowanym przez Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.

Wiersz „Der Traum” napisany przez Heinricha Hoffmanna von Fallersleben zaprezentowała Natalia Górska z klasy 2d, a kolędę Rolfa Zuckowskiego pt. „Dezemberträume” zaśpiewała Ula Lewczuk z kl. 1a przy akompaniamencie Jakuba Lipińskiego z kl. 1a.

Zespół przygotowany przez p. Magdalenę Aleksiuk – Głuszczak i p. Agnieszkę Matłacz otrzymał nagrodę wyróżnienia. Za muzyczne wsparcie dziękujemy p. Elżbiecie Chachaj. Młodzież rywalizowała z wieloma zespołami z gimnazjów naszego miasta.

Uczniom gratulujemy świetnego występu i życzymy dalszych sukcesów językowych i artstycznych.

koledy po niemiecku_1.jpg koledy po niemiecku_2.jpg koledy po niemiecku_3.jpg

Rok szkolny 2014/2015

 

13. FINAŁ LORELEY!

Dnia 14.marca w Publicznym Gimnazjum Nr 3 odbył się 13. finał regionalnego Konkursu Recytacji i Czytania Prozy Niemieckojęzycznej Loreley organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Siedlce - pan Wojciech Kudelski oraz Starosta Powiatu Siedlce – pan Dariusz Stopa.Swoją obecnością zaszczycił nas starosta Powiatu Siedlce, pan Dariusza Stopa, który ufundował we współpracy ze Starostą Powiatu Oberhavel w Niemczech 5-dniowy pobyt w Niemczech dla 3 laureatów konkursu.

W konkursie wzięło udział 39 uczniów z Siedlec oraz okolic z trzech typów szkół: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami językowymi i artystycznymi.Tematem przewodnim 13. edycji była „Nadzieja”.

W kategorii szkół gimnazjalnych II oraz III miejsce zajęły uczennice Publicznego Gimnazjum Nr 3 pokonując 18 uczestników.

 • II. m-ce Julia Szot–klasa 1c, opiekun p. Agnieszka Matłacz
 • III. m-ce Natalia Górska –klasa 1c, opiekun p. Agnieszka Matłacz

Dzięki dużemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy organizatorek: p. Magdaleny Aleksiuk-Głuszczak i p. Agnieszki Matłacz udało się pozyskać ciekawe nagrody dla laureatów i upominki dla wszystkich uczestników konkursu. Laureaci konkursu otrzymali ciekawe nagrody rzeczowe (3-dniowy pobyt w Niemczech, urządzenia wielofunkcyjne, słowniki obrazkowe, repetytoria, fiszki, pendrive, MP4,interaktywne pomoce językowe itp.)

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

lorelay2015_1.JPG lorelay2015_2.JPG lorelay2015_4.JPG
lorelay2015_5.JPG lorelay2015_7.JPG lorelay2015_8.JPG
lorelay2015_9.JPG lorelay2015_11.JPG lorelay2015_12.JPG
lorelay2015_13.JPG lorelay2015_14.JPG lorelay2015_15.JPG
lorelay2015_16.JPG lorelay2015_17.JPG  

Rok szkolny 2013/2014

 
Loreley_2014_8.JPG

Trójka znowu górą!

Już po raz kolejny uczennice naszej szkoły, Joanna Męczyńska oraz Weronika Sołowińska, zajęły dwa pierwsze miejsca w finale regionalnego Konkursu Recytacji Poezji oraz Czytania Prozy Niemieckojęzycznej Loreley organizowanego przez p. Magdalenę Aleksiuk-Głuszczak oraz p. Agnieszkę Matłacz pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

I. miejsce – Joanna Męczyńska

II. miejsce – Weronika Sołowińska

Tematem przewodnim 12. edycji była „Tęsknota”. Do etapu regionalnego zakwalifikowało się czworo uczniów naszej szkoły:

 1. Anita Popławska, klasa 2a
 2. Mateusz Tchórzewski, klasa 3f
 3. Weronika Sołowińska, klasa 3a  
 4. Joanna Męczyńska, klasa 3a

ich opiekunem jest p. Agnieszka Matłacz.

Pomimo dużej konkurencji w kategorii gimnazjum (27 uczestników) uczniów nie sparaliżowała trema. Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom. Wykazali się nie tylko dużymi umiejętnościami językowymi, ale również talentem aktorskim.

Laureatki konkursu otrzymały ciekawe nagrody rzeczowe (słowniki obrazkowe, fiszki, rozmówki, pendrive, tablet, itp.) ufundowane przez Urząd Miasta Siedlce, Kuratorium Oświaty w Warszawie z Delegaturą w Siedlcach, Forum Kultury Austriackiej oraz wydawnictwa.

Natomiast zwyciężczyni 1. miejsca – Joanna Męczyńska, wygrała już po raz drugi 5-dniową wycieczkę do Niemiec ufundowaną przez Starostę Powiatu Oberhavel w Niemczech oraz Starostę Powiatu Siedlce.

Loreley_2014_1.JPG Loreley_2014_3.JPG Loreley_2014_6.JPG
Loreley_2014_4.JPG Loreley_2014_5.JPG Loreley_2014_2.JPG
Loreley_2014_7.JPG Loreley_2014_8.JPG  
flaganiemiecka.jpg

Wyniki konkursów

 

Konkurs Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie z Delegaturą w Siedlcach

 

Do etapu regionalnego powyższego konkursu zakwalifikowały się dwie uczennice klasy 3a Adrianna Szymaniuk oraz Joanna Męczyńska. Dziewczyny wykazały się świetną znajomością gramatyki, leksyki oraz kultury krajów niemieckojęzycznych. Gratulacje!!!

  

III. miejsce - Konkurs Recytacji Poezji i Śpiewania Kolęd o Bożym Narodzeniu w języku niemieckim 2014

 24 stycznia 2014 r. w Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach odbył się konkurs kolęd i poezji świątecznej w języku niemieckim. We współzawodnictwie wzięły udział zespoły z gimnazjów zarówno z Siedlec, jak i spoza nich. Wszystkie zespoły przedstawiały bardzo wyrównany poziom, co uczyniło rywalizację jeszcze ciekawszą.

Wśród uczestników konkursu wziął też udział zespół z naszej szkoły przygotowany przez p. Agnieszkę Matłacz, w składzie:

 • Joanna Męczyńska [gitara i recytacja]
 • Magdalena Cieloch [skrzypce]
 • Agata Popek [śpiew i recytacja]
 • Daria Dobrowolska [śpiew i recytacja]

Dziewczęta zaprezentował wiersz pt. „Christabend” (Hugo Salus) oraz piosenkę świąteczną „Heilige Nacht” (Helene Fischer).

konkursniemiecki_1.JPG konkursniemiecki_2.JPG konkursniemiecki_3.JPG
konkursniemiecki_4.JPG konkursniemiecki_5.JPG konkursniemiecki_6.JPG

XII Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego

 

LP. Imię i nazwisko Klasa Liczba punktów Opiekun
1 Adrianna Szymaniuk 3a 36 p. Agnieszka Matłacz
2 Joanna Męczyńska 3a 38 p. Agnieszka Matłacz
3 Weronika Sołowińska 3a 31 p. Agnieszka Matłacz
4 Rafał Olędzki 3b 31 p. Mariola Woźniak
5 Małgorzata Bukatczuk 3f 27 p. Agnieszka Matłacz
6 Mateusz Tchórzewski 3f 24 p. Agnieszka Matłacz

Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 4 uczniów i będą reprezentować naszą szkołę 11.01.2014 w w/w rywalizacji.

 

 

konkursniemiecki.jpg

Konkurs „Mistrz Ortografii Niemieckiej”

 27.11. w świetlicy szkolnej odbył się szkolny konkurs „Mistrz Ortografii Niemieckiej”. Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą językową. Uczestnikom konkursowych zmagań serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z osiąganych w nauce języków obcych wyników.

Oto wyniki konkursu:

 1. miejsce – Adrianna Szymaniuk 10,5pkt
 2. miejsce – Joanna Męczyńska 11pkt
 3. miejsce – Olga Koncerewicz 13pkt

Mateusz Tchórzewski - 20,5pkt
Damian Niedziółka - 23pkt
Małgorzata Bukatczuk - 25pkt
Weronika Sołowińska - 26pkt
Agata Popek - 27,5pkt
Rafał Olędzki - 41pkt
Aleksandra Jania - 61pkt
Anna Wiśniewska - 111pkt
Amanda Krasuska - 111pkt

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom za odwagę wzięcia udziału w konkursie!

 

 

Konkurs plastyczno - językowy „Adventskalender”

 W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia oraz zajęć o tematyce kulturoznawczej dotyczącej krajów niemieckojęzycznych został przeprowadzony konkurs na najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy. W konkursie brali udział uczniowie klas pierwszych, drugich oraz trzecich. Uczniowie przygotowali kalendarze z 24 okienkami/szufladkami, w których ukryte zostały czekoladki bądź ciekawe zagadki.

Wyniki konkursu:

1. miejsce – Klaudia Trochimiak, klasa 1d

2. miejsce – Martyn Frąckowiak, klasa 2a

3. miejsce - Weronika Głuszczak, klasa 3b

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

Kalendarz1.JPG Kalendarz2.JPG Kalendarz3.JPG