gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2017/03/02

DLA UCZNIÓW

 

Niepowszedni. Porwanie. Justyna Drzewicka

Nila i jej młodsza siostra Alla obdarzone są niezwykłymi mocami: Nila posiada zdolność leczenia wszelkich chorób, Alla natomiast potrafi zapanować nad każdym zwierzęciem, a ponadto jest Gwarkiem – wystarczy, aby usłyszała jedno zdanie w obcym języku, a już potrafi płynnie się nim posługiwać. Dzieci obdarzone tak niespotykanym darem nazywano Niepowszednimi. Rodzili się bardzo rzadko, więc stanowili cenny łup dla handlarzy ludźmi. Podczas konnej przejażdżki Nila i jej siostra zostają schwytane przez Okrutnych Złotników, bezwzględnych łowców, zamierzających doprowadzić Niepowszednich na Targ Niewolników w Łajdackim Krańcu. Wraz z innymi Niepowszednimi: Samborem, Dalko oraz Wodniczką próbują wyrwać się z łap złoczyńców. Wspólnie pokonują uroczyska i pustynie, w dramatycznych okolicznościach docierają do obozowiska tajemniczych Taurisów, poznają siedliska smolarzy i miejskie zakamarki Bawidła. Pozbawieni nadziei na pomoc ze strony bliskich, wiedzą jedno: by przetrwać, muszą liczyć tylko na siebie. Aby poznać dalsze losy bohaterów, trzeba samemu wgłębić się w ten wyjątkowy, jakże fantastyczny świat.

  

Szklane dzieci, Srebrny chłopiec, Kamienne Anioły Kristina Ohlsson

Pierwsza część serii – Szklane dzieci – to historia 14-letniej Billie, która po śmierci ojca, przeprowadza się do rodzinnego miasteczka jej mamy. Nowy rozdział życia zaczynają od zamieszkania w starym domu. Poprzedni właściciele wyprowadzili się z niego w pośpiechu zostawiając wszystkie swoje meble i wiele rzeczy osobistych. To jednak nie wszystko. Już pierwszej nocy ktoś puka w nocy w okno, położonej na piętrze sypialni dziewczynki. Lampa buja się w pomieszczeniu bez przewiewu, a na starej gazecie ktoś zamieszcza groźby. Czy to możliwe, że w domu straszą duchy? Billie rozpoczyna śledztwo z pomocą dwójki, równie zdeterminowanych przyjaciół. Dwie kolejne części tego cyklu są jeszcze ciekawsze, przekonajcie się sami…

 

 

Błahostka i kamyk. Ewa Nowak

Marlena straciła rodziców gdy była dzieckiem, a jej rodzina toczyła długi spór o to, kto powinien ją wychowywać. Sąd wydał wyrok, ale rodzina podzieliła się opieką po swojemu. To dlatego Marlena żyje w wielkim rozdarciu: połowa jej serca jest w Polsce, przy ukochanym dziadku, połowa w Kanadzie - u wujków. Strata rodziców odcisnęła piętno na całym życiu Marleny. To silna, ale jednocześnie subtelna, bardzo wrażliwa dziewczyna, która wciąż musi dokonywać trudnych wyborów. Na naszych oczach staje na progu dorosłego życia i ze wszystkich sił próbuje sobie go nie zepsuć już na starcie.

 

Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Rowling J.K., Tiffany John, Thorne Jack

"Harry Potter i przeklęte dziecko" to ósma historia w serii oraz pierwszy autoryzowany spektakl teatralny ze świata Harry'ego Pottera. Nigdy nie miał on łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony

 

 

Podwójna rola. Wilson Jacqueline

Ruby i Garnet, dziesięcioletnie bliźniaczki, są identyczne i wszystko robią wspólnie, zwłaszcza od śmierci mamy. Ale czy tak pozostanie? Ich życie nagle zaczyna się zmieniać, odkąd tata ma nową przyjaciółkę, Rose, przez dziewczynki zwaną Zwiędłą Różą...

 

 

 

Złe dziewczyny. Wilson Jacqueline

Mandy od dawna stanowi cel złośliwych zaczepek grupy koleżanek z klasy, dlatego kiedy wesoła, energiczna i pełna tupetu Tania ofiarowuje jej swoją przyjaźń, Mandy jest w siódmym niebie - inaczej niż jej mama, która uważa, że Tania jest dla Mandy nieodpowiednim towarzystwem i wywrze na nią zły wpływ. Mandy sądzi, że Tania może ja tylko wybawić z jej kłopotów, a nie sprowadzić następne... Czy się przypadkiem nie myli?

 

 

Niebieskie migdały. Ewa Nowak

Hania, Laura, Olga i Karolina to współczesne nastolatki z różnych stron Polski, ale z bardzo podobnymi problemami. Ich doświadczenia pokazują choćby, jak ważna w dzisiejszym świecie jest akceptacja rówieśników oraz jaki wpływ na życie młodych ludzi mają relacje z rodzicami. Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.

 

 

Papierowe miasta. John Green

Błyskotliwa, zabawna i poruszająca powieść drogi o dojrzewaniu, prawdziwej przyjaźni i miłości. Quentin Jacobsen od zawsze zakochany jest we wspaniałej koleżance, zbuntowanej Margo Roth Spiegelman. W dzieciństwie przeżyli razem coś niesamowitego, teraz chodzą do tego samego liceum. Pewnego wieczoru w przewidywalne, nudne życie chłopaka wkracza Margo w stroju nindży i wciąga go w niezły bałagan, po czym znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, która go fascynuje, idąc tropem skomplikowanych wskazówek, jakie zostawiła tylko dla niego. Żeby ją odnaleźć, musi pokonać setki kilometrów. Po drodze przekonuje się na własnej skórze, że ludzie są w rzeczywistości zupełnie inni, niż sądzimy. Czy dowie się, kogo szuka i kim naprawdę jest Margo?

 

„Czteroksiąg: Niezgodna” Veronica Roth

Jeden wybór może cię zmienić... Altruizm(bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, uznany jest za bezfrakcyjnego i zostaje wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany... Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą.

 

„Niebo nad pustynią” Anna Zgierun-Łacina

Młodzi ludzie i egipski raj: wczasy all inclusive. Idylla? Nie całkiem. Każde z nich bowiem przywiozło taki bagaż, że i dorosłemu trudno byłoby się z nim uporać. Anastazja skrywa rany, nie tylko na nadgarstkach. Klara nie zdejmuje czarnych ubrań nawet na plaży. Jednemu z bohaterów rzeczywistość myli się z grami, za to drugi wydaje się niepokojąco idealny. Spotkanie tej czwórki może oznaczać początek zmian w życiu każdego z nich. Albo większe kłopoty… Powieść Anny Łaciny trzyma w napięciu do ostatniej strony.

 

 „Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej” Janina Lesiak

Zbeletryzowany i nieco fantastyczny zapis trzech ostatnich dni życia polskiej królowej Cecylii Renaty, żony Władysława IV. Próba przypomnienia niezwykłej kobiety. Portret władczyni, matki, żony, artystki, cichej buntowniczki i ofiary dynastii. Kobiety niepięknej, ale wielbiącej piękno.

 

  

„Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza” Jan Wróbel, Ewa Wróbel

Pierwsza kamera filmowa, słynne amerykańskie mosty, telewizja, kamizelka kuloodporna, laptop, a nawet kasownik – to wszystko dzieła naszych rodaków. Cóż począć? Wynaleźliśmy prawie wszystko! Tylko czasem sami o tym nie pamiętamy. Spektakularne kariery, niezwykłe dokonania, epokowe odkrycia – gdzie nie spojrzeć… Nasi :) Gdyby nie my, świat wyglądałby dziś zupełnie inaczej. A więc na bok narodowe kompleksy i skłonność do narzekania. Są powody do dumy! Oto zestaw genialnych osiągnięć Polaków podany lekko i mądrze, z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem. Książkę tę pochłoniesz jednym tchem i będziesz chciał więcej.

 

„Olimpijscy Herosi” Rick Riordan

To druga seria powieści tego autora mająca swoje źródło w mitologii greckiej i rzymskiej. Herosi, których dotyczy Przepowiednia Siedmiorga muszą zamknąć Wrota Śmierci (przejście umożliwiające powrót umarłych do świata żywych) z obu stron. Na swej drodze spotykają mnóstwo przeszkód takich jak Gaja czy porwanie Królowej Niebios, Hery. Czy półbogom uda się wypełnić przepowiednię? Czy dadzą radę powstrzymać Gaję?

 

„Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą” Jarosław Sokół

To trzeci tom znakomitego cyklu powieściowego, którego bohaterami są czterej cichociemni. Janek Markiewicz, Bronek Wojciechowski oraz bracia Michał i Władek Konarscy ponownie zmierzą się ze starymi wrogami, wśród których najgroźniejsi są szef Gestapo Lars Rainer oraz sowiecki oficer – Sorokin. W tym tomie będą ukazane ich losy w trakcie przygotowań Armii Krajowej do powstania przeciwko okupantowi i podczas samego powstania warszawskiego. Walka z komunistyczną agenturą, euforia pierwszych dni powstania, rzeź Woli, tragiczny koniec polskiej stolicy – wątki te nie znalazły się w telewizyjnym serialu.

 

"Lordowie Sithów" Paul S. Kemp

To kolejna emocjonująca książka z kolekcji Star Wars. Akcja powieści, umiejscowiona jest pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w "Zemście Sithów", a "Rebeliantami". Autor opisuje fascynującą historię Dartha Vadera oraz Imperatora Palpatine'a. Cykl powieści z uniwersum "Gwiezdnych wojen" przedstawia losy bohaterów filmowej sagi George'a Lucasa. Autorzy przenoszą czytelników do świata bezwzględnych intryg i politycznych rozgrywek, zaciętych walk i zaskakujących sojuszy. Opowiadają o odwiecznej walce dobra ze złem, przyjaźni, miłości i mocy, która drzemie w każdym z nas...

 

"Star Wars. Koniec i początek" Chuck Bendig

To książka nowego kanonu Gwiezdnych Wojen i zarazem pierwsza część trylogii rozgrywającej się po Powrocie Jedi. Wydarzenia koncentrują się na peryferyjnej planecie Akiva, gdzie rozpoczyna się tajny zjazd niedobitków Imperium służący przegrupowaniu sił i wyłonieniu nowych przywódców. Okazuje się, że koniec wojny jest tylko początkiem nowej i walka musi trwać dalej…

 

 

„Galop 44” Monika Kowaleczko-Szumowska

Niesamowita powieś o przyjaźni, odwadze i wierności zasadom. Dwaj bracia w przedziwny sposób trafiają ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. W tych trudnych warunkach, chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.

 

„Zwiadowcy”  John Flanagan

Opowieść rozpoczyna się w najważniejszym momencie życia młodych bohaterów: w Dniu Wyboru. Główny bohater książki, piętnastoletni Will, marzący o Szkole Rycerskiej, doznaje rozczarowania, gdy zostaje odrzucony przez jej zwierzchnika. Trafia pod opiekę zwiadowcy Halta. Przełożony rozpoczyna wpajanie Willowi nauk, które pozwolą mu wypełniać zadania elitarnej grupy, dbającej o bezpieczeństwo kraju. Chłopak szybko odkrywa, że profesja zwiadowcy jest tym, co mu najbardziej odpowiada.
Książka adresowana do młodzieży doskonale dopasowuje się do potrzeb tej grupy, oferując świetną historię, w której dobro zwycięża zło.

 

„Drzazga” Ewa Nowak

Drzazga to powieść Ewy Nowak poruszająca problem faworyzowania dzieci w rodzinie. Samotna matka-nauczycielka, stojący biernie z boku ojciec, dwie córki i niesprawiedliwie rozdzielona matczyna miłość sprawiają, że dom, który mógłby być dobrym i przyjaznym miejscem, zamienia się w piekło. Powieść pokazuje cierpienie obu dziewczynek. Każda z nich przeżywa swoją traumę psychiczną. Nienawiść, jaka łączy siostry, wydaje się wieczna, a jednak autorka — bez ckliwych rozwiązań, bez nachalności i z szacunkiem dla stworzonych przez siebie postaci — wskazuje drogę wyjścia z tego błędnego koła. Powieść stawia przed młodym czytelnikiem szereg pytań: Czy motywy usprawiedliwiają działanie? Na czym, poza zapewnieniem dzieciom opieki, polegają obowiązki rodzicielskie? Czy jest możliwe kochać dzieci jednakowo? Dlaczego tak często zdarza się, że rodzice wybierają jedno z dzieci i jakie są tego przyczyny? Czy warto walczyć o miłość rodzeństwa i czy jest ona ważniejsza niż relacje z rodzicami? Jak wychowanie w rodzinie, w której jedno z dzieci jest faworyzowane, rzutuje na późniejsze życie?

 

„Młody Samuraj” Chris Bradford

Młody Samuraj – seria przygodowych książek z elementami akcji autorstwa Chrisa Bradforda. Akcja rozgrywa się w siedemnastowiecznej Japonii. Książka opowiada o wyczynach angielskiego chłopca, Jacka Fletchera, oraz o jego staraniach aby stać się pierwszym samurajem. Młody samuraj to nie tylko wspaniała opowieść przygodowa, lecz także skarbnica wiedzy o Japonii - panujących tam obyczajach, etykiecie, o wschodnich sztukach.

 


GONE „Zniknęli” Michael Grant

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak wyglądałby świat bez dorosłych? Bez rodziców, nauczycieli, policji… Istny raj? Beztroska? Pełen luz i wolność? A może codzienna walka o przetrwanie? Strach i bezradność… Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, sięgnij po serię książek fantastycznych Michaela Granta pt. „GONE. Zniknęli”. Pierwsza część „ Niepokój” z pewnością porwie Cię niebanalną historią Perdido Beach, miasteczka, z którego pewnego dnia znikają wszyscy ci, którzy ukończyli 15 rok życia. Dzieci, niemowlęta zostają same, bez opieki. Nie ma Internetu, telefony nie działają, a dookoła nich rozpościera się półprzezroczysta, tajemnicza kopuła. Jak poradzą sobie w tej nowej, przerażającej rzeczywistości? Przekonaj się sam!

 

„Klasa pani Czajki” Małgorzata Karolina Piekarska

Książka opowiada o grupie nastolatków, która rozpoczyna swój pierwszy dzień w gimnazjum. W ciągu najbliższych trzech lat czekają ich radości i smutki, kłopoty szkolne i domowe, pierwsze miłości i rozczarowania, sympatie i antypatie.

 

„Dzieci Húrina” J.R.R. Tolkien

Historia Túrina, człowieka, który śmiał się przeciwstawić Czarnemu Władcy – toczy się na długo przed wydarzeniami „Władcy pierścieni”, w rozległej krainie za Szarymi Przystaniami. W odległych czasach, gdy na Północy wznosiła się ogromna twierdza pierwszego Czarnego Władcy. To opowieść o wojnie rozpętanej przez Morgotha przeciwko elfom i ludziom, o nienawiści i zemście, o odwadze i słabnącej nadziei, o strachu i o zmaganiu się z przeznaczeniem,  losach Túrina i Niënor, naznaczonych straszliwą klątwą Czarnego Władcy.
 

 „Czas honoru” Jarosław Sokół

To powieść o losach czterech młodych ludzi, których połączyła wojna. Wygnani przez obcą inwazję we wrześniu 1939 r. bohaterowie trafiają do Szkoły Oficerów Wywiadu w  Anglii. Do ojczyzny powracają jako wyszkoleni „cichociemni”. Powieść z rozmachem kreśli wojenne losy bohaterów od wrześniowej klęski, przez wojnę we Francji, sowieckie łagry, po codzienne życie w okupowanej Warszawie.
 

 „W ciemności” Jana Frey

Książka opowiada o dziewczynie, która w tragicznym wypadku  traci wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny, wspierają ją w tym rodzice i przyjaciele. Poruszone są tu również wątki dotyczący nieumiejętności tolerowania innych.