gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2013/10/10

VI Festiwal Teatrów Ulicznych „Pod Niebem”

VI Festiwalu Teatrów Ulicznych „Pod Niebem”

W dniu 7 września 2013 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi działający w Teatrze FANUM i Teatrze PRZEDSIONEK mieli przyjemność wziąć udział w VI Festiwalu Teatrów Ulicznych „Pod Niebem”, który odbył się w ramach Dni Siedlec. Licznie zgromadzeni na Skwerze Kościuszki mieszkańcy Siedlec, a także polska młodzież ze szkoły w Niemenczynie w okręgu wileńskim mieli okazję zobaczyć widowisko historyczno-patriotyczne „Europa” w reżyserii twórcy i szefa programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” insp. Grzegorza Jacha. Dzięki tej realizacji widzowie wzięli udział w nietypowej lekcji historii i mogli poznać lub przypomnieć sobie 1000 lat historii Polski, tym razem opowiedziane muzyką, rekwizytami i ruchem.

Jak powiedział przed spektaklem insp. Grzegorz Jach „Historia Polski to nie tylko Dąbrówka i Mieszko, nauczanie św. Wojciecha i chrystianizacja kresów. Bogactwo wyzwań jakiemu musiała stawić czoła nasza Ojczyzna miesza się z okrucieństwami, których skutkiem były rozbiory i utrata niepodległości na 123 lata. Polska została podzielona przez pakt Ribbentrop - Mołotow, który w historii nazywamy czwartym rozbiorem Polski. Jednak jesteśmy tu i teraz, w Siedlcach, ciesząc się dniami tego miasta. Rzeczpospolita nie upadła. Rzeczpospolita, która krwawiła także w powstaniu warszawskim, w końcu doczekała się roku tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego. Doczekała się suwerenności - ale i czasu Polski Ludowej. Cóż musiało się wydarzyć, by roku 1989 ruch, który przez wiele lat zbierał ludzi. Pracował na tej samej drodze, którą podążał kiedyś Piłsudski, legioniści i inni w drodze do wolności. Ruch "Solidarności" i ten symbol, który nam będzie dzisiaj towarzyszył jest także tą wielką nadzieją. Wreszcie ta wolna Polska i symbolika kiedy to z zachodu dotrze druga - druga biało-czerwona... Tyle lat czekaliśmy na powrót do kraju pieczęci orła białego, które dotarły z rządem emigracyjnym - tu do wolnej Polski, już trzeciej Rzeczpospolitej. To połączenie dwóch biało-czerwonych to także czas, w którym i my mamy za co podziękować. Podziękujmy sobie dzisiaj nawzajem, że tutaj jesteśmy, że dla nas jest to ważne, że słowo takie jak patriotyzm nie jest wyparte, niechciane, nierozumiane. Kiedy w finale Polska znajdzie swoje miejsce w Unii Europejskiej, to nie oznacza, że patriotyzm takie miejsce stracił. Dzisiaj tą obecnością tutaj zaświadczamy pokoleniom i proszę o to by pokolenia, które mają za sobą lekcję historii - czasem z życia, czasem z książek wzięły sobie te lekcje do serca”.1

Po spektaklu widzowie nie kryli łez wzruszenia wywołanych obejrzanym spektaklem oraz dumy z naszej historii.

Jednak Festiwal Teatrów Ulicznych to nie jedyna tego dnia okazja do wzruszeń. Tego samego dnia mieliśmy również zaszczyt reprezentować Siedlce i naszą szkołę podczas pierwszego po wakacjach spotkania społeczności PaT – PaTosfery w Górze Kalwarii, gdzie ponownie zagraliśmy spektakl „Europa” dla widzów z Góry Kalwarii, Wyszkowa, Łochowa i Warszawy. Łzom radości i powitaniom nie było końca, zaś po spektaklu była okazja do wspólnej zabawy podczas belgijki oraz rozmów, wspomnień i nawiązania nowych przyjaźni podczas PaTuliska na zamku książąt mazowieckich w Czersku.

Zdjęcia: Andrzej Kułak (Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach), Ewelina Stefaniuk ( www.podlasie24.pl )

Tekst: Magdalena Andrzejczyk

1. Cyt. za www.podlasie24.pl

 

 

 

pod_niebem_1.jpg pod_niebem_2.jpg pod_niebem_3.jpg
pod_niebem_4.jpg pod_niebem_5.jpg pod_niebem_6.jpg
pod_niebem_7.jpg pod_niebem_8.jpg pod_niebem_9.jpg
pod_niebem_10.jpg pod_niebem_11.jpg pod_niebem_12.jpg
pod_niebem_13.JPG pod_niebem_14.JPG pod_niebem_15.JPG
pod_niebem_16.JPG pod_niebem_17.JPG pod_niebem_18.JPG
pod_niebem_19.JPG pod_niebem_20.JPG pod_niebem_21.JPG
pod_niebem_22.JPG pod_niebem_23.JPG pod_niebem_24.JPG
pod_niebem_25.JPG pod_niebem_26.JPG