gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2017/10/03

Próbny Egzamin

16 października 2001 roku we wtorek uczniowie trzeciej klasy gimnazjalnej pisali próbny egzamin. Podobny, ale już na poważnie, napiszą w maju. Jego wyniki będą brane pod uwagę przy przyjmowaniu do liceum.
Pytania- jednakowe dla całego kraju- opracowali eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na Mazowszu próbny egzamin pisało około 74 tys. uczniów.
Gimnazjalistów podzielono na dwie grupy- połowa pisała test humanistyczny, reszta matematyczno-przyrodniczy. O tym, który test napiszą dowiadywali się dopiero rano.
Po rozpoczęciu czytania arkuszy z zadaniami uczniom nie można było zadawać pytań, takie procedury ustaliła Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Stres i wielka niewiadoma- to najczęściej powtarzane przez uczniów i nauczycieli słowa przed wtorkowym egzaminem. Opinie wśród uczniów przed rozpoczęciem egzaminu były podzielone. Jedni martwili się, jaki będzie wynik egzaminu, inni pocieszali się, że to tylko próba, inni poświęcili zbyt wiele czasu, by się przygotować.
Sprawdzian był potrzebny również nauczycielom. Mimo, że przechodzili szkolenia, dopiero we wtorek "na żywo" sprawdzili egzaminacyjne procedury. Oficjalne wyniki poznamy za 6 tygodni.