gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2012/10/11

Profilaktycznie przez sztukę ulicy.

W dniu 6 października 2012 r. (sobota) grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Warszawskiej Nocy Profilaktyki - pilotażu projektu planowanego do realizacji od 2013 roku na terenie całego kraju w oparciu o współpracę z lokalnym samorządem. Pomysł jest wzorowany na powodzeniu i społecznej akceptacji Nocy Muzeów, która z pomysłu grupy entuzjastów przekształciła się w masowe, ogólnopolskie wydarzenie kulturalne. Wzorując się na tym doświadczeniu organizatorzy proponują pilotażowe przeprowadzenie interaktywnych działań profilaktycznych w jednym czasie i miejscu (Plac Bankowy w Warszawie) w sposób atrakcyjny, dynamiczny i innowacyjny, oparty na profilaktyce rówieśniczej.

W początkowo pochmurny dzień Plac Bankowy w Warszawie zapełnił się młodzieżą z całej Polski, działającą w Programie Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Wybuchy radości podczas powitań dawno nie widzianych znajomych oraz ciekawość tego, co przyniesie dzień przyćmiły nieśmiałość. Setki młodych rąk pod kierownictwem Szefa Akcji insp. Grzegorza Jacha oraz liderów Programu PaT z całego kraju wkrótce ozdobiły Plac Bankowy banerami, plakatami, wszędzie trwały próby do happeningów przy pomnikach Juliusza Słowackiego, Stefana Starzyńskiego, spektakli, słychać było muzykę i śpiew towarzyszące próbom przygotowujących się do koncertu wokalistów pod kierownictwem Roberta Osama i Katarzyny Idzikowskiej, wybuchy śmiechu i radosne okrzyki. Towarzyszyli temu zatrzymujący się zdumieni przechodnie.

Oficjalny start Warszawskiej Nocy Profilaktyki poprzedził koncert orkiestry Komendy Stołecznej Policji. Noc Profilaktyki otwierali m.in.: Tadeusz Sławecki (wiceminister Edukacji Narodowej), Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka), insp. Arkadiusz Letkiewicz (zastępca Komendanta Głównego Policji), Elżbieta Rusiniak (MSW, koordynator Rządowego programu „Razem bezpieczniej”) Jacek Kozłowski (Wojewoda Mazowiecki),Włodzimierz Paszyński (wiceprezydent Warszawy), prof. dr hab. Marek Konopczyński (rektor Pedagogium WSNS), Mariusz Dobijański (mazowiecki Wicekurator Oświaty), mł. insp. Piotr Idzikowski (przedstawiciel Komendanta Stołecznego Policji).

Wśród bogatej oferty atrakcji przygotowanych na ten dzień o zmierzchu swoje miejsce znalazł spektakl teatru ulicy „ODLOT!” zagrany między innymi przez uczniów naszego gimnazjum skupionych w Teatrze PRZEDSIONEK, którzy zagrali u boku aktorów Teatru FANUM, liderów Programu PaT z wielu miast oraz PaTowiczów z całej Polski. Spektakl „ODLOT!” jest to opowieść o młodym człowieku, który na płaszczyźnie duchowej oraz w świecie rzeczywistym toczy walkę pomiędzy życiową drogą dobra lub zła. Pomimo tego, że jego droga w spektaklu kończy się tragicznie - wyborem oferowanych mu przez zło narkotyków i jego śmiercią, to widz postawiony zostaje przed pytaniem, jaką drogę wybierze kolejna bohaterka, która w końcowej scenie staje przed wyborem podobnej ścieżki. Widowisko oparte na ruchu i towarzyszącej mu muzyce wyreżyserował autor scenariusza, absolwent naszej szkoły Hubert Prekurat, który od początku istnienia Teatru FANUM prowadzi grupę pod względem reżyserskim. Opiekę nad grupą sprawuje Magdalena Andrzejczyk.

Tekst:
Magdalena Andrzejczyk (Koordynator Ogólnopolskiego Programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Hubert Prekurat (Krajowy Koordynator Liderów Ogólnopolskiego Programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”)

Zdjęcia:
Krzysztof Pawelec, Monika Kaiser-Maciejczak, Grzegorz Utnik, Grzegorz Kufel.

profilaktyka_2012_110.jpg profilaktyka_2012_114.jpg profilaktyka_2012_112.jpg
profilaktyka_2012_113.jpg profilaktyka_2012_11.jpg profilaktyka_2012_115.jpg
profilaktyka_2012_116.jpg profilaktyka_2012_117.jpg profilaktyka_2012_12.jpg
profilaktyka_2012_13.jpg profilaktyka_2012_14.jpg profilaktyka_2012_15.jpg
profilaktyka_2012_16.jpg profilaktyka_2012_17.jpg profilaktyka_2012_18.jpg
profilaktyka_2012_19.jpg