gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2018/02/27

Szanowni Państwo

"Zamiast klapsów" 

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą  Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę o tym jak z szacunkiem i miłością wyzaczać dziecku granice.

23 lutego DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Depresja staje się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych wśród nastolatków. Szacuje się, że nawet u 20% młodych osób, przed ukończeniem 18 lat wystąpią zaburzenia depresyjne, a już co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby. Zachęcam Państwa do zapoznania się z Poradnikiem. Nie bójcie i nie wstydźcie się Państwo prosić o pomoc. Dobro Naszych dzieci jest dla nas najważniejsze.

Pedagog szkolny
Mariola Księżopolska. 

antydepresyjny-telefon-fpd-225949100.jpg

Poradnik dla rodziców na temat depresji u nastolatków

6 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”..

Podczas zbliżającej się edycji chcemy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Podczas obchodów DBI chcemy szczególnie podkreślić potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

Nasza szkoła włącza się w kampanię. Przeprowadzimy zajęcia wychowawcze, ankietę wśród młodzieży, przygotujemy artykuły do gazetki

Na stronach

  • http://www.saferinternet.pl/pl/naduzywanie-internetu
  • http://fdds.pl/oferta/kontrola-rodzicielska/
  • http://edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&tekst=15187
  • http://edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&tekst=15620

znajdziecie Państwo wiele przydatnych informacji.

Również na na stronie szkoły http://www.pg3.home.pl/rodzicepedagog.phtml pedagog zamieszcza ważne i wartościowe dla Państwa informacje związane z cyberprzemocą i bezpieczeństwem w sieci.

Raport z badań. Najnowsze badania przeprowadzone przez NASK wskazują, że prawie 60% młodych ludzi spotkało się w sieci ze zjawiskiem poniżania i ośmieszania. Wielu takich sytuacji dałoby się uniknąć gdyby rodzice w porę ostrzegli dzieci przed konsekwencjami podejmowania ryzykownych zachowań w Internecie.

Ze wspomnianych badań wynika, że najbardziej popularną aktywnością nastolatków na profilach w portalach społecznościowych jest zamieszczanie własnych zdjęć i filmów. Deklaruje ją aż 79,3% badanych. Część z tych materiałów służy później rówieśnikom do poniżania i ośmieszania kolegów i koleżanek. Aż 58,1% nastolatków deklaruje, że spotkała się z takim zjawiskiem w stosunku do swoich znajomych. Natomiast rozpowszechnianie kompromitujących materiałów na temat swoich kolegów zauważyło 33,3% badanych.

Tym ważniejsze wydaje się ostrzeganie nastoletnich dzieci przed zbyt pochopnym tworzeniem, a tym bardziej umieszczaniem własnego wizerunku w Internecie szczególnie w kontekście, który może być odebrany jako seksualny. Takie materiały mogą być bowiem użyte przeciwko nim przez rówieśników, ale także ściągnięte i dalej dystrybuowane przez pedofili.

Dlatego warto aby rodzice uczyli swoje dorastające dzieci, jakie własne zdjęcia i filmy bezpiecznie publikować w Internecie. Ta świadomość może być niezwykle cenna dla młodzieży i ochronić je przed cyberprzemocą.

Rozmawiajmy, aby dzieci nam ufały!

Innym bardzo niebezpiecznym zjawiskiem są ryzykowne zachowania nastolatków będące konsekwencją działań w sieci. Z badań NASK wynika, że 23,1% badanej młodzieży spotkało się z osobą dorosłą poznaną w Internecie! A 61,4% z nich nie poinformowało o tym fakcie rodziców.

Część, co prawda, uprzedzało o tym chociaż znajomych, ale aż 28,9% nie dało znać o tym fakcie nikomu. Wynika z tego, że nie wszystkie nastolatki zdają sobie sprawę z możliwych, niebezpiecznych konsekwencji takich spotkań, stawiając się w pozycji potencjalnej ofiary napaści seksualnej, która może być dodatkowo nagrana i umieszczona w sieci. Informacje udostępnione dzięki stronie:

 

 

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Plakat zawierający podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu oraz umowa pomiędzy rodzicem i dzieckiem dotycząca korzystania z internetu.

umowa_a4.png

Uzależnienia behawioralne - kompendium wiedzy dla Rodziców

Stop cyberprzemocy - ulotka

Szanowni Państwo.

Iwona Łukaszewska - pedagog ds. integracji oraz Mariola Księżopolska - pedagog szkolny zapraszają Państwa do współpracy.

Mogą Państwo oczekiwać od nas pomocy i wsparcia w rozwiązywaniu niepokojących Was sytuacji, jakie mogą dotyczyć:

  • rozpoznawania trudności w nauce bądź innych niepowodzeń szkolnych doświadczanych przez Wasze dziecko,
  • potrzeby udzielenia Waszemu dziecku pomocy psychologiczno – pedagogicznej,
  • niepokojących Was zmian, jakie pojawiają się w zachowaniu dziecka,  
  • trudnych relacji Waszego dziecka z rówieśnikami, nauczycielami, rodzeństwem, rodzicami,
  • każdej innej sprawy, która jest ważna dla Was i Waszego dziecka.

Zapraszamy do naszego gabinetu – pokój 28, I piętro

Na indywidualne konsultacje można umówić się telefonicznie;

telefon do gabinetu 25 794 34 37