gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2018/01/10

Teatrzyk Kamishibai

IMG_0195.JPG

 

W ubiegłym tygodniu w świetlicy szkolnej rozpoczął się cykl czytania metodą Kamishibai. Jest to forma małego spektaklu teatralnego. Kolorowe ilustracje umieszczone w „drewnianej skrzyneczce” - butai tworzą fabułę. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i widzi go jedynie osoba czytająca. Uczniowie oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy.
Obcowanie z Kamishibai rozwija wyobraźnię i stanowi doskonały pretekst do nauki formułowania samodzielnych wypowiedzi, opowiadania i czytania. Istotną cechą tego niezwykłego teatrzyku jest tematyka czytanych książek – mówią one o sprawach ważnych, dotyczących istoty życia i kondycji ludzkiej, a więc często są to historie o emocjach, wartościach, sensie otaczającego nas świata.
Uczniowie byli zachwyceni, chętnie odpowiadali na pytania dotyczące tekstu. Znakomicie poradzili sobie również z koniecznością samodzielnego zakończenia opowiadania – wyobraźnia dziecięca nie zna granic. Z niecierpliwością czekają na kolejną prezentację.