gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2017/10/03

"Wigilia wielkich Polaków"

W Nowy Rok w naszym parafialnym kościele został zaprezentowany spektakl pt. "Wigilia wielkich Polaków". Przygotowali go chłopcy i dziewczęta z klas I i II Gimnazjum nr3 w Siedlcach. Nad wszystkim czuwała pani Jolanta Nowosielska.
Grupa osób licząca 18 osób wspaniale recytowała poezję o tematyce narodowej i wigilijnej przeplatając ją pięknymi polskimi kolędami przy akompaniamencie skrzypiec lub fletów. Spektakl zawierał wyrażone w sposób poetycki teksty mówiące o tęsknocie Polaków za Ojczyzną, domem rodzinnym i tak pięknie tylko tu przeżywanym wieczorem wigilijnym. Przez wieki nasi ojcowie wielokrotnie musieli walczyć o wolność. Nie dali się złamać mimo niewoli, głodu, bez choinki, bez pasterki-trwali jednak z nadzieją na lepsze jutro. Ta siła w narodzie była czerpana z wiary.
Ducha narodu złączyliśmy od wieków z Chrystusem, dlatego przetrwał i nie dał się złamać.
Dzisiaj rozpoczyna się nowe tysiąclecie. Ten fakt zmusza do refleksji. Trzeba pamiętać, że wolność nie była nam dana za darmo. Trzeba było o nią walczyć. Okupiono ją wielkim cierpieniem narodu i wieloma ofiarami. trzeba ja wielkim sercem doceniać, szanować i nie narażać na roztrwonienie. Te powody przypomniał nam spektakl wykonany przez młodzież siedleckiego Gimnazjum.