gim.jpg
art.jpg
sport.jpg
aktualizacja: 2017/10/03

Tym razem o wszechświecie

Tak trwały przygotowania

_mini-DSC_8465.JPG _mini-DSC_8472.JPG _mini-DSC_8474.JPG
_mini-DSC_8486.JPG _mini-DSC_8488.JPG _mini-DSC_8491.JPG
_mini-DSC_8492.JPG _mini-DSC_8499.JPG _mini-DSC_8502.JPG
_mini-DSC_8504.JPG _mini-DSC_8507.JPG _mini-DSC_8508.JPG
_mini-DSC_8510.JPG _mini-DSC_8513.JPG _mini-DSC_8516.JPG
_mini-DSC_8521.JPG _mini-DSC_8523.JPG _mini-DSC_8526.JPG
_mini-DSC_8530.JPG _mini-DSC_8484.JPG _mini-DSC_8487.JPG

Tygodnie pracy nad wyglądem szkoły i prace uczniów w domu były skierowane ku finałowi projektu "Wszechświat - Ziemia i Kosmos". To właśnie z takich projektów, chętnie odwiedzanych przez przedstawicieli miejscowej władzy oraz uczniów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych, nasza szkoła jest znana w środowisku miasta Siedlce.
Jak co roku, również i teraz klasy I i II naszej szkoły zostały połączone w pary (po jednej klasie z każdego rocznika w grupie), aby następnie dowiedzieć się, jaki kontynent im przypisano, dla którego prezentacji poświęcą swój wolny czas. Niespodzianką było zaangażowanie się klas III w tegoroczny projekt. Najstarsi uczniowie objęli w posiadanie górny korytarz, który dzięki pomocy pana Tadeusza Kośmidra i opiekunki Samorządu pani Anety Sobierajskiej udekorowali tak, by przypominał Kosmos. Tak więc przy ścianach umocowano duże "plakaty" ukazujące części wszechświata. Z sufitu zwisały przeróżne ciała niebieskie oraz sondy i satelity kosmiczne. W sali nr 20 każdy z uczniów, nauczycieli i gości mógł skosztować "kosmicznych potraw", aby następnie, w sali nr 22 obejrzeć wnętrze statku kosmicznego. Naszym zdaniem to właśnie ta sala zwracała szczególną uwagę zwiedzających, a efekty ciężkiej pracy, były widoczne gołym okiem. Nam osobiście wnętrze statku kosmicznego najbardziej przypadło do gustu. Ale wróćmy do tematu: w sali 23 mogliśmy obejrzeć sylwetki kosmonautów, a nawet suczkę wysłaną w kosmos, Łajkę, która specjalnie na tę okazję przybyła do nas z zaświatów. Schodząc na dolny korytarz na samym początku naszym oczom ukazywało się wiele biur podróży promujących dane kontynenty. I tak sala nr 9 przeistoczyła się (dzięki połączonym siłom klasy lb i 2a) w Australię. Na szczególną uwagę zasługiwała tu paszcza rekina. Klasy la i 2f zamieniły salę nr 1 w Amerykę Północną, gdzie bawić mogły nas postacie Walta Disneya. Idąc dalej odwiedzaliśmy w klasie nr 2 Europę, odtworzoną dla nas przez klasy 1 f i 2c. W oczy rzucał tu się okazały renifer na służbie, wikingowie, czy przedstawiciele świata starożytnego. Na pochwałę zasługuje również świetnie wyszkolona kadra oprowadzająca. Sala nr 3, czyli Azja, to owoc pracy klas le i 2g. No cóż, nie ma to jak ogromne wachlarze czy hinduskie tańce. Kiedy wkroczyliśmy do sali nr 4 ogarnął nas chłód bijący od białego wystroju i osamotnionego przedstawiciela mieszkańca bieguna wypoczywającego obok igloo. Zachodząc do sali nr 5 ukazywała nam się Ameryka Południowa (klasy Id i 2d), gdzie małpy z dużym apetytem pochłaniały banany. Sala nr 6 na ten jeden dzień przeistoczyła się przy pomocy klas l c i 2e w Czarny Ląd czyli Afrykę. Tutaj aż nas korci, aby wspomnieć o niezwykle realistycznie wyglądających przedstawicielach fauny a także o lokalnych mieszkańcach. To tyle, jeśli chodzi o sam wygląd naszej szkoły.
Jak już wspomniałyśmy, nasza szkoła jest chętnie odwiedzana w dniu projektu. W tym roku, 7 listopada, wiele osób przekroczyło próg naszego gimnazjum. Byli to:
- Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce - pani Anna Sochacka
- Wicedyrektor delegatury Mazowieckiego Kuratorium w Siedlcach - pani Danuta Nużyńska - Wereszczyńska
- Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce - pan Sławomir Kurpiewski
- Kawaler Orderu Uśmiechu, artysta malarz - pan Mirosław Greluk
- Dyrektor Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Akademii Podlaskiej - pani Beata Harań
- Dyrektor Ośrodka Szkolno Wychowawczego - pani Marzena Habib
- Przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - p.Barbara Sidoruk i p.Małgorzata Krasuska
- Przedstawiciel Katolickiego Radia „Podlasie”
- Fotoreporter "Tygodnika Siedleckiego" - pan Janusz Mazurek
- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 - pani Maria Pawełkiewicz
- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 - pan Andrzej Sitnik
- Uczniowie Szkół Podstawowych nr 4, 6 i 7
- Studenci Akademii Podlaskiej.
Warto na zakończenie dodać, że organizowane były również konkursy (m.in. konkurs na przemówienie). Finał projektu odbył się na sali gimnastycznej, gdzie rozstrzygnięto, które klasy najlepiej odzwierciedliły poszczególne kontynenty oraz ogłoszono, która z klas III (według jury) najbardziej zaangażowała się w projekt. Była to klasa IIIa, natomiast spośród przedstawicieli Ziemi najlepiej wypadła Azja- kl. le i 2g. Uważamy, że tegoroczny projekt był udany dla naszej szkoły, która niewątpliwie wypadła bardzo dobrze. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne prace przyniosą jeszcze lepsze wyniki, a zdrowa rywalizacja i współzawodnictwo pomoże w podniesieniu poprzeczki.
Autorki: Katarzyna Oknińska & Martyna Baniak Klasa 3c

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć z projektu

Galeria zdjęć